Матеріали Блог Про проект Підтримати Додати пункт
Menu Icon

Гроші з повітря, або як заробляти на смітті в ОСББ

alt

«У нас було 2 кілограма стрейчевої плівки, 75 скляних пляшок, 15 кілограмів картону, півсотні алюмінієвих баночок з-під енергетиків, море пластикових кришечок всіх розмірів і форм, а також енергозберігаючі лампи, Tetra-Рak, батарейки і 30 кілограмів пластикових пляшок. Не те, щоб це був весь спектр відходів, які можна переробити, але якщо вже почав сортувати, то важко зупинитись. Єдине, що починало мене непокоїти, – поліетилен. Ніщо в світі не є настільки небезпечним і безвідповідальним, ніж поліетиленові пакети. Я знав, що рано чи пізно нам доведеться сортувати і їх» – адаптована цитата із фільму «Страх і ненависть у Лас-Вегасі».

Якщо ж говорити серйозно, то сортування сміття на рівні ОСББ – це не просто економія на вивезенні відходів, але й варіант, як можна генерувати гроші на побутові потреби будинку, по суті, з повітря, не витрачаючи надмірних зусиль. Цікаво? Розгляньмо це питання детальніше.

Вивезення сміття:

Вартість вивезення сміття різна, але в середньому компанії беруть 74 грн. за 1 м2 несортованих відходів. Те, наскільки часто приїжджатимуть комунальники, залежить від розміру будинку і швидкості наповнення контейнерів. Для будинку вигідніше, щоб ця служба приїжджала рідше, але й жити з переповненими контейнерами теж не хочеться, а тому треба думати, як зменшити об’єм сміття, який викидається у смітник.

Сортування:

Сортуючи лише основні категорії сміття, можна зменшити кількість відходів на 40-50%. У масштабах однієї квартири це не буде особливо відчутно, але помножте це на 120 квартир у будинку і Ви зрозумієте, що контейнери можуть наповнюватись вдвічі повільніше. У результаті – за вивезення доведеться платити менше. Отже, першу складову економії на відходах маємо.

Виникає питання – а що робити із тими 40-50% відходів, які ми не викидаємо, а хочемо переробити. Для цього теж є рішення. Для реалізації задуму вам будуть потрібні:

  • відповідальна людина (а краще 2–3), яка має трохи вільного часу;
  • ініціативна група із 15-20 квартир, які будуть популяризувати ідею своїм прикладом;
  • приміщення у підвалі/комірчина/гараж;
  • паперові ящики.

Як все це відбувається?

На зборах ОСББ ініціативна людина (умовний Петро Степанович) пропонує сортувати сміття і на цьому заробляти. Він зголошується і каже, що буде курувати весь процес, а від жителів потрібно просто щоранку по дорозі на роботу викидати окремі категорії відходів у спеціальні бокси. Важливо вже на цьому етапі мати підтримку жителів кількох квартир, оскільки більшість буде спочатку пасивна. За кілька днів після зборів Петро Степанович ставить у кожному під’їзді біля виходу декілька великих картонних ящиків, які для естетичності можна красиво обклеїти кольоровим папером чи навіть плакатами із назвами категорій, для яких вони призначені. Необов’язково збирати все і одразу – спочатку можна встановити ящики для ПЕТ-пляшок, макулатури та скла, а з часом додати контейнери для батарейок та алюмінієвих бляшанок з-під напоїв. Щоб у Петра Степановича було менше мороки під час сортування, він заздалегідь повісив плакати-підказки, які допоможуть жителям правильно утилізувати ті чи інші відходи. Такі плакати-підказки вже незабаром Ви зможете скачати на Recycle Map.

Щоранку по дорозі на роботу жителі будинку спускаються на перший поверх. У них в руках пакет зі сміттям, який вони викинуть у контейнер, а також відходи, посортовані на прохання Петра Степановича. Вони зупиняються біля паперових ящиків і, відповідно до позначок, викидають скляні пляшки з-під пива, макулатуру, пластик.

Петро Степанович тим часом регулярно забирає відходи і несе їх у підвальне приміщення, де їх додатково сортує, пресує і складає у блоки. Ця процедура триває декілька тижнів, а коли підвальне приміщення заповнюється, Петро Степанович просить сусіда із мікроавтобусом допомогти вивезти ці відходи до пункту прийому вторсировини, який він знайшов на мапі Recycle Map. Пункт прийому вторсировини платить гроші за відходи, які можна використати на потреби будинку. З часом Петро Степанович налагоджує контакти і деякі пункти прийому самі приїжджають до будинку забрати відходи, лиш би їх назбиралась достатня кількість.

За місяць будинок заробив близько 1000 гривень лише на утилізації макулатури, і на ці гроші Петро Степанович купив LED-лампи в усі під’їзди – тепер в будинку завжди світло, а витрати електроенергії зменшились у декілька разів, порівняно із часом, коли в під’їзді світили лампочки розжарювання.

Пасивні жителі будинку побачили реальний ефект від сортування і також почали сортувати – обсяги вторсировини зросли, а Петро Степанович доставив ще декілька контейнерів, щоб жителі могли здавати поліетиленові пакети, стрейч-плівку і навіть стару побутову техніку. Усі власники автівок у будинку знають, що старі шини чи акумулятори теж можна занести Петру Степановичу і пункт прийому вторсировини відправить ці речі на переробку, а отже, вони не шкодитимуть довкіллю.

За рік сортування будинок Петра Степановича заробив більше 15 тис. гривень. За ці гроші встановлено нові лавки, «залатано» ями біля будинку, насаджено нових дерев та квітів, а на місці паперових ящиків з’явились красиві пластикові контейнери. Весною ж Петро Степанович хоче встановити на одній із клумб в кутку подвір’я охайний компостер, щоб вирішити проблему органічних відходів. Це допоможе зменшити об’єм відходів майже на третину, а жителі будуть мати безплатний гумус для грядок чи домашніх рослин.

Описана історія не придумана, а є узагальненою історією успіху кількох ОСББ, які не чекали, поки влада вирішить їхні проблеми, а самі виявили ініціативу і вже сьогодні творять навколо себе кращий світ. Сортувати не складно – складно почати!

Keep calm and recycle!