Матеріали Блог Про проект Підтримати Додати пункт
Menu Icon

Сортувати не можна викинути

alt

Сортувати потрібно. В цьому ніхто не сумнівається. Тільки чомусь роблять це одиниці. Людей, які займаються сортуванням відходів на побутовому рівні, можна назвати поіменно і вийде не надто великий список. І це незважаючи на новий закон «Про відходи». На практиці ми маємо ще один закон, який не працює.

Чому маємо те, що маємо? Розгляньмо найпопулярніші аргументи проти сортування. Насправді всі вони між собою пов’язані.

«Я не знаю, як це робити і куди здавати»

Справді, жодної повноцінної інформації про те, як правильно сортувати і що та куди можна здати, люди не отримують. Влада не надто переймається цим питанням і добре, якщо урни для роздільного збору поставили. А далі – розбирайтесь самі. Насправді для того, щоб все з’ясувати, достатньо кількох годин в Інтернеті. Гугл за запитом «правила сортування сміття» видає дуже багато інформації в простій формі, малюнках та інфографіках.

«Це брудно!»

Такий аргумент не надто переконливий, бо кожного літа зі сміттєвих баків з несортованими відходами смердить так, ніби там розкладається чиєсь бездиханне тіло. І, будьмо чесні, до них страшно наближатись. Всі, хто був у Європі, навіть у Польщі, згадайте їхні сміттєві майданчики – чисті, кольорові і без запаху. Так само і в домашніх умовах. Достатньо відділити органіку й інші вологі відходи від всіх інших, щоб уникнути бруду і неприємних ароматів.

«Сортування вимагає багато часу та зусиль» і «Сортування вимагає багато місця»

Це ще один міф. Для сортування потрібно приблизно метр квадратний місця і кілька відер або ящиків для основних фракцій. Ідеально, якщо матимете герметичну ємність для вологих відходів і органіки. А сам процес сортування займе на кілька секунд більше часу, ніж зазвичай: скляну пляшку слід буде поставити в одне відерце, а пластикову – в інше. Всі, хто сортує, стверджують, що якихось надзусиль робити не доводиться. Дуже класно до цього процесу залучати дітей. Можна організовувати ігри і квести з сортування.

«Яка користь з того, що я сортую, коли все забирає одна машина?»

Так часто кажуть ті, хто не знає одну маленьку таємницю. Відсортовану вторсировину, як-от макулатуру, склотару, алюмінієві бляшанки, можна і треба здавати в спеціальні пункти. І там за все це добро ще й гроші дають. Справді, зараз у більшості міст маємо ситуацію, що навіть там, де начебто є баки для сортування, все забирає один сміттєвоз, бо більшість людей не сортує. Зазирніть колись у такий бак. Щоб не було страшенно прикро від того, що робиш марну справу, краще вторсировину здавати, або принаймні віддавати тим, хто здасть.

«Ну посортую я? А здавати куди?» і «Ой, там на тому пункті одні бомжі!»

Совдепія в головах наших громадян ще є. Нам з дитинства говорили – «вчись добре в школі, бо підеш пляшки збирати». Так і живе думка, що всі, хто здає вторсировину, апріорі люди з алкогольною залежністю, безхатьки та інші асоціальні особи, обов’язково неблагополучні. І тут треба змінювати погляд і розглядати вторсировину як ресурс, за який платять гроші.

Інша ситуація з пунктами прийому. Так, там є свої постійні клієнти. Найбільша біда в тому, що таких пунктів мало або взагалі нема. І працюють вони за дуже дивним графіком, якщо він взагалі є. В цій ситуації маємо карту з наявними пунктами. Можна кооперуватись із сусідами та друзями, і здавати все колективно. Якщо назбирати досить багато, то можна навіть домовитись, щоб до вас приїхали і все забрали.

«Я не хочу сортувати, бо один я ситуацію не зміню»

Це якраз той випадок, коли й один у полі воїн. Не обов’язково відразу сортувати на 90 фракцій, як японці. Достатньо почати зі скла, металу, пластику і паперу. Час перестати вважати сортування чимось ганебним. Весь світ зараз говорить про потребу зменшити споживання, про відповідальне життя з продукуванням якомога меншої кількості сміття. Тоді як ми не можемо навіть почати сортувати. Щоб за кілька років не опинитись на велетенському смітнику замість країни, треба почати діяти вже сьогодні.

«Почну сортувати, коли влада забезпечить відповідні умови»

Це дуже логічне і правильне заперечення. Для сортування потрібні умови – урни, пункти прийому, спецтехніка, місця збуту... Тільки тут є один нюанс – тих умов можна і не дочекатись. Тому маємо брати на себе відповідальність і робити те, що можемо. Нехай це буде на рівні однієї квартири, під’їзду чи будинку. А позитивний приклад завжди заразливий.

Замість підсумків

Всі розглянуті фрази це радше узагальнення основних тенденцій і того, що довелось почути проти сортування. Будьмо чесні, щоб почати сортувати, потрібна одна річ – бажання. Якщо його немає, то не допоможуть ані штрафи, ані яскраві лозунги, ні навіть загроза вимирання. Тішить тільки те, що здоровий глузд все ж перемагає. Все більше людей розуміє необхідність змін, і процес трансформації суспільства запущено. Тож нехай нас буде більше!

На старт! Увага! Сортуй!