Матеріали Блог Про проект Підтримати Додати пункт
Menu Icon

Перетворення пластику в спирт – наука чи фантастика?

alt

Вчені з Великої Британії та Іспанії з'ясували, що гусениці великої воскової молі (Galleria mellonella) здатні перетравлювати пластик. Таке відкриття може суттєво вплинути на екологічну ситуацію у світі та допомогти вирішити проблему з пластиковими відходами.

Проблема пластику є надзвичайно актуальною для нашої планети. З одного боку, він дешевий і доступний, його широко застосовують у повсякденному житті. З іншого – пластику виробляють більше, ніж будь-якого іншого штучно створеного матеріалу. Щорічно людство продукує 300 млн тонн пластику, з яких 12 млн тонн потрапляє в океани, повертаючись до нас згодом як мікропластик в солях та морепродуктах.

Саме тому феномен гусениць воскової молі може стати першим кроком на шляху до вирішення «пластикової проблеми» у світі. Відкриття належить Федеріці Бертоккіні з університету Кантабрії в Сантандері, яке вона зробила, як це часто буває, випадково.

У бджолиних вуликах живуть не тільки бджоли, а й гусінь воскової молі. Однак її цікавлять не комахи, а стіни вулика, які покриті воском. Вони його їдять – звідси і назва виду. Саме такі непрохані гості завелися на пасіці Федеріки. Одного дня вона зібрала їх з вуликів у пластиковий пакет для сміття. За кілька годин на неї чекав сюрприз – у поліетиленовому пакеті почали з'являтись отвори, а через 12 годин гусениці прогризли великі діри. alt

Подальші дослідження відбувались вже в лабораторних умовах і показали, що 100 гусениць з’їдають 92 мг поліетилену за 12 годин, і на сьогодні це найшвидший спосіб переробки. Досі вчені вважали перспективною переробку пластику бактеріями, однак навіть найсильніші з них поглинають лише 0,13 мг у день. Ба більше, гусінь переробляє пластик у напівпрозорий спирт.

Після цього науковці подрібнили личинок і покрили пластик отриманою масою. Пакети також почали розкладатися – це вказує на те, що в кишківнику гусені дійсно знаходяться речовини, які можуть розщепити пластик. Це означає, що вченим потрібно дослідити ці ферменти, щоб згодом людство мало змогу продукувати їх у великих обсягах для вирішення проблеми катастрофічного накопичення пластику у світі.

«Ми плануємо застосувати це відкриття для того, щоб позбавити світ від пластикових відходів. Проте це не означає, що тепер можна заспокоїтися і виробляти пластик у ще більших обсягах», – зазначила Бертоккіні.

А щоб пластик не попадав на звалища та в океани, здавай його разом з нашою мапою.